Omáčky

Omáčka z kýty

30.12.2013 16:19

Další jednoduchý recept z babiččiny kuchyně.

 

Jednu malou cibulku najemno nastrouhejte a zlehka osmahněte na oleji v hrnci. Nasypte kmín (celý i drcený), pepř a sůl. Ani kmínu ani civule nedávejte moc, aby vám omáčka nezhořkla. Nalijte vodu, přidejte kostičku bujónu a vložte celý kousek vepřového masa. Jak napovídá název měli byste použít kýtu. Nechte povařit, aby maso změklo a pak ho vyndejte a nakrájejte na plátky. Zahustěte hladkou moukou, přilijte kelímek smetany a dochuťte plnotučnou hořčicí a solí

 

Podávejte s knedlíkem. 

Rajská

30.12.2013 15:59

Věřím, že mnozí znají i jiný recept. Když jsem se sama chtěla naučit rajskou, hledala jsem všude možně, ale recepty se mi zdály poměrně složité. Jsem si říkala, že přece to mamka takhle složitě nedělá. No, protože to mělo být překvapení, zazvonila jsem tenkrát na sousedku - kuchařku, která mi poradila, jak na to.

 

Na oleji si osmahněte najemno nakrájenou cibulku, a nechte zesklovatět. Pak přidejte rajčatový protlak - opět zde závisí na množství, my dáváme tu větší plechovku. Pak přidejte plechovku nakrájených rajčat. Nechte to tak 5 minutek na mírném plameni "smažit". A zde máte možnost volby:

1) Udělat s vařeným hovězím: Hovězí plátky dejte do studené osolené vody a pomalu zahřívejte několik hodin. Voda by se neměla vařit, jen tak bude maso křehké a pustí hodně šťávy. Vývar pak nalijte do hrnce s protlakem. 

2) se sekanou: Ochuťte mleté maso, vytvořte váleček a dejte péct do trouby. V takovém případě přilijte vodu a bujónovou kostku

3) Na plněné papriky: Vršek papriky odkrojte a vyndejte semínka. Připravte si masovou směs (můžete jí použít jak na sekanou, tak karbanátky) - do půl kila mletého masa nasypte sůl, pepř, sladkou papriku, vejce, strouhanku, najemno nakrájenou cibuli, čubricu a posekané bylinky. Můžete přidat i housku namočenou v mléce. Pořádně promíchejte a naplňte tím papriky.  Nalijte vodu do hrnce a vložte naplněné papriky. 

Po přidání tekutiny vhoďte několik kuliček černého pepře, 2 bobkové listy a chvíli povařte. Dochucujte solí, popř. cukrem. Zahustíte hladkou moukou rozmíchanou ve studené vodě a opět nehcte povařit a nezapomeňte už míchat. 

 

Podávejte s knedlíkem, popř. těstovinami. 

 

 

 

Papriková smetanová omáčka

28.12.2013 20:10

Pokud nemáte rádi rajskou, toto je skvělá varianta, pokud si chcete dát plněné papriky. Naučila mě jí babička a teta jí teď strejdovi vaří alespoň 2x měsíčně, jak je rozmlsanej... :D 

 

Začínáme klasicky s menší cibulí, nakrájejte jí nadrobno. 5 rajčat a 5 "bílých" paprik nakrájejte na kousky. To vše dejte do hrnce na trošku oleje a nechte pustit šťávu. Pak přidejte vodu a sůl a vložte papriky plněné mletým masem a nechte asi půl hodiny za občasného míchání povařit. Zahustěte hladkou moukou rozmíchanou ve studené vodě a udělejte to trošku hustší, pak přilijte kelímek smetany. Nechte zase povařit, dochuťte solí a můžete podávat s knedlíkem. 

 

Na plněné papriky: Vršek papriky odkrojte a vyndejte semínka. Připravte si masovou směs (můžete jí použít jak na sekanou, tak karbanátky) - do půl kila mletého masa nasypte sůl, pepř, sladkou mletou papriku, vajíčko, strouhanku, najemnou nakrájenou cibulku a čubricu. Můžete přidat i housku namočenou v mléce. Pořádně promíchejte a naplňte tím papriky. 

 

"Bílé" papriky můžou být i zelené nebo načervenalé. 

Houbový guláš

22.12.2013 21:25
40 minut
Středně obtížné

 

 

 

 

Rozpusťte 2 lžíce sádla, přidejte 1 nahrubo nakrájenou cibuli a nechte ji zesklovatět. Pak přidejte asi půl kila nakrájených hříbků, kmín a sůl a nechte 10-15 minut restovat. Můžete podlít trochou vody a houby chvilku podusit.
Pak přidejte lžičku nového koření, mletého zázvoru, 3 lžičky sladké papriky a 3 pálivé a 2 špetky tymiánu, bobkový list, celý pepř a chvíli míchejte, přilejte asi litr vody, bujón a nechte povařit. Zahustěte strouhankou (nebo hladkou rozmíchanou ve vodě, pokud chcete), dochuťte solí, paprikou.

Podávejte s knedlíkem/vařenými brambory/těstovinami/chlebem.

 

Omáčky

22.12.2013 21:12

 Asi se ptáte, proč tentokrát nepíšu kolik čeho máte dát. Omáčky jsem vždycky vařila "odhadem" - pokaždé jsem totiž měla jiné množství tekutiny a pak ochutnávám a přidávám ingredience. Při zahušťování si připravím směs mouky a vody - a vždy raději více, než méně. Moje mamka mě učila, že kdybych to přidávala nadvakrát, měla bych hrudky. Raději tedy dát víc a pak naředit vodou, než obráceně. 

Houbová smetanová omáčka

22.12.2013 21:09
 

Do hrnce nalejte vodu, přidejte bobkový list, kuličky pepře, sůl a nakrájené ( cca 2cm) a očištěné hříbky. Krátce povařte (10 minut).
Hladkou mouku si rozmíchejte ve vodě a omáčku zahustěte, povařte, míchejte, aby se nepřipálila, a pak přilijte kelímek smetany. Dochuťte cukrem, solí a octem (jako koprovou omáčku). Podle chuti můžete dát méně/více cukru i octa (u nás to vychází přibližně 6 lžic cukru i octa asi na 1,5 - 2 litry omáčky.
Podáváme s vařenými brambory.

Na obrázku je omáčka trošku tmavší, než by měla vyjít vám, protože jsem přidala trochu sušených hub.

 

Koprová omáčka

22.12.2013 20:57

Klíčem k výborné koprovce je silný hovězí vývar. Hovězí plátky dejte do studené osolené vody a pomalu zahřívejte několik hodin. Voda by se neměla vařit, jen tak bude maso křehké a pustí hodně šťávy. Nepoužívejte bujónové kostičky. 

 

Maso vyjměte, nechte projít varem, pak ztlumte a  přidejte nasekaný čerstvý kopr, kelímek smetany a dochucujte cukrem, octem a solí. U nás doma máme rádi sladkokyselou, proto je množství octa a cukru větší, než na jaké můžete být zvyklí. A proč tentokrát nepíšu kolik čeho? Omáčky jsem vždycky vařila "odhadem" - pokaždé jsem totiž měla jiné množství tekutiny a pak ochutnávám a přidávám ingredience. Zahustěte hladkou moukou rozmíchanou ve studené vodě. Nezapomeňte pak povařit, alespoň 20 minut a míchejte, aby se vám nepřipálila. 

 

Podáváme s houskouvým knedlíkem (i když moje babička někdy uvaří brambory - také je to dobré, ale setkala jsem se s odsuzujícími názory), natvrdo uvařeným vajíčkem - a nezapomeňte na to masíčko. 

 

Smetanu nepřidávejte do vařící omáčky - plamen ztlumte, může se vám zdrcnout. Na chuti to ani nepoznáte, ale je to nevzhledné. A kde přijít k čerstvému kopru? Většinou ho mají přes léto v supermarketech, najdete ho na trzích apod. My máme ze zahrádky, umyjeme, dáme do krabičky a pak do mrazáku. Tak máme "čerstvý" kopr po celý rok.